T.C.İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), daha önce kullanılan Ulusal Bilgi Bankası(UBB) sistemi yerine ürün takip sistemi (ÜTS) adı altında yeni bir sisteme geçmiş bulunmaktadır. Ürün takip sistemi Tıbbi Cihaz Yönetmeliği (93/42/EEC), Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği (90/385/EEC) ve Vücut dışında kullanılan (İn Vitro) Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği (98/79/EC) kapsamındaki ürünler/cihazlar ile bunların üretimini, ithalatını, dağıtım ve satışını yapan firma ve kurumların kayıt/bildirim işlemlerinin yapıldığı web tabanlı bir sistemdir.

Tıbbi cihaz alanında faaliyet gösteren, tıbbi cihaz üreten veya ithal eden tüm firmaların Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ürün takip sistemine(ÜTS) kayıt olmaları zorunludur.

(ÜTS)Ürün takip sistemi‘ne kaydı olmayan firma ve kurumların üretim veya ithalat izni olmayacaktır. Tıbbi cihaz firmalarının üretim veya ithal ettiği ürünler için öncelikle bakanlık onayı almaları ve daha sonra ürünlerini piyasaya arz etmeleri gereklidir.

Kayıt işlemleri Firma Kaydı - Belge Kaydı - Ürün Kaydı aşamalarından oluşmaktadır. Gerekli evrak listesi ürün çeşitliliğinize göre uzmanlarımız tarafından sizlere iletilecek ve sonrasında kontrolleri sağlanacaktır. 

Tüm süreçlerde uzman kadromuzdaki UBB danışmanlarımızdan destek alabilir ve mesleki tecrübeleri ile en kısa sürede çözüme ulaşabilirsiniz.